Výběr materiálů pro truhlářskou výrobu

Dřevo

je materiál, se kterým mám nejdelší zkušenosti a pro mnoho svých vlastností patří i k nejoblíbenějším. Dřevo je všestranné a má široké uplatnění ve všech kulturách a zemích světa. Tradice dřevozpracujícího průmyslu trvá celá století.

Výrobky z masivního dřeva jsou určené pro náročnější zákazníky. Jedná se o stále živý materiál a je třeba dobře uvážit, kde jej lze bez problémů použít. Rozpoznáváme v zásadě dva druhy dřeva:

Tvrdé dřevo - získává se z listnatých stromů, je odolnější ale i těžší než dřevo měkké. Má velkou pestrost barev. Je obvykle dražší až drahé, proto se často používá ve formě dýhy, která kryje méně hodnotný materiál. Pro své vlastnosti se zejména používá na pracovní desky stolů či schodnice, ale i taková dubová postel působí velmi vznešeně a krásně. Nejžádanějším typem tvrdého dřeva je dub, buk, třešeň, případně lze dodat i jiné materiály včetně exotických dřevin podle přání zákazníka.

Měkké dřevo - získává se převážně z jehličnatých stromů v našich lesích jako je třeba smrk nebo borovice. Rostou rychleji než stromy listnaté a proto i cena je o něco nižší. Barva tohoto materiálu je světlá až po rezavě hnědou barvu modřínu. Mořením se docílí zajímavých odstínů.

Laťovka

Jedná se o náhradu za masivní dřevo. Skládá se z laťového jádra a dvou slabších krycích desek. Je tvarově stálá, má malou hmotnost a proto je obzvlášť vhodná pro výrobu nábytku. Povrch může být upraven dýhou z ušlechtilého dřeva.

Dřevovláknitá deska MDF

Dřevěná vlákna jsou smíchána s lepidlem a lisována do desek. Vznikne hustá struktura, tvarově velmi stálá. Desky jsou vyráběny v mnoha odstínech a mohou být laminované i dýhované.

Dřevotříska

Dřevotřísková deska je nejlevnější dřevěný materiál, který se vyrábí z dřevěných třísek, jež jsou spojovány lisováním. Deska se nesmršťuje a je tvarově stálá. Oblíbenou formou povrchové úpravy je lamino v široké škále barev vč. napodobení dřeva. Výhodou laminovaných desek je snadná údržba.

Překližky

Je to plochý materiál, vytvořený z vrstev dýhy. Vyrábí se tloušťkách několika málo milimetrů až po mnohovrstvou do 5cm. Používá se především na zadní stěny skříní. Je důležité dobře znát jejich vlastnosti a podle toho zvolit tu nejvhodnější.